b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2017_halina.jpg

W niedzielę 1 października w Janowie obchodziliśmy 78. rocznicę rozwiązania 110 Zapasowego Pułku Ułanów. W uroczystości udział wzięli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, mieszkańcy Janowa i okolic. Gościem szczególnym była pani Halina Harmułowicz z rodziną - córka ppłk. Jerzego Dąbrowskiego "Łupaszki". Przy pomniku w Janowie odbyła się msza św. polowa, pod pomnikiem delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze, a na zakończenie obserwować można było zawody kawaleryjskie.

Pomnik w Janowie - cztery kamienie upamiętniają rozwiązanie 110 Zapasowego Pułku Ułanów i utworzenie się dwóch oddziałów partyzanckich pod wodzą mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" i ppłk. Jerzego Dąbrowskiego "Łupaszki" oraz grupy pod wodzą rtm. Witolda Bilińskiego, które z Janowa ruszyły w dalszy bój. Od kilku lat w kolejną rocznicę wydarzeń z 28 września 1939 r. Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie przy wsparciu Wójta Gminy Kolno organizuje w Janowie patriotyczną uroczystość, którą zawsze rozpoczyna msza św. W tym roku koncelebrowana była przez ks. Dariusza Wiznera, proboszcza Parafii pw. NSJ w Łosewie oraz ks. Marcina Loba, zastępcę dyrektora Caritas Diecezji Łomżyńskiej. Znaczenie wydarzeń sprzed 78 lat podkreślali w okolicznościowych przemówieniach: Józef Wiśniewski, wójt gminy Kolno, Bernadeta Krynicka, poseł na Sejm RP, Lech Antoni Kołakowski, poseł na sejm RP, Sybirak pochodzący z Janowa, Ireneusz Mieczkowski, prezes Związku Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kolnie oraz Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego. Pan Andrzej Szymański, prezes Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie  wręczył podziękowania wszystkim tym, którzy wspierają działalność na rzecz kultywowania tradycji oręża polskiego i dziedzictwa narodowegoUłan Kamil Dęby odebrał mianowanie na stopień kaprala. Kolejnym punktem programu było składanie wieńców i zapalanie zniczy pod pomnikiem przez liczne delegacje w tym m.in. przedstawicieli Gminy Kolno, Miasta Kolno, Powiatu Kolneńskiego, Zarządu Województwa Podlaskiego, Jednostki Wojskowej 1248 w Bartoszycach, 13 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Łomży, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Łomży, Warsztatów Technicznych w Łomży, Komendy Powiatowej PSP w Kolnie i Komendy Powiatowej Policji w Kolnie, zaprzyjaźnionych stowarzyszeń kawaleryjskich, Banku Spółdzielczego w Kolnie, szkół z gminy Kolno, koła gospodyń w Janowie, sołtysa, radnego i OSP w Janowie oraz panią Halinę Harmułowicz. Tą część obchodów uświetniały poczty sztandarowe, a muzycznie: zespół ludowy Czerwieniacy oraz trębacz pan Piotr Gębarski. Na zakończenie uroczystości odbyły się zawody kawaleryjskie, a wszyscy zgromadzeni mogli posilić się wojskową grochówką oraz daniami i słodkościami przygotowanymi przez koła gospodyń z Janowa i Borkowa.