b_250_200_16777215_00_images_artykuly_2022_IMG_8395.jpg

W ciepły letni wieczór, nad brzegiem malowniczej rzeki Pisa 25 czerwca odbyła się Noc Świętojańska w Koźle. To tradycyjnie już organizowane wydarzenie,  pełne tradycji, muzyki i radości, przyciągnęło wielu ludzi z różnych stron.

Podczas Nocy Świętojańskiej odbywały się różnorodne prezentacje artystyczne, a na scenie wystąpiły lokalne zespoły muzyczne, wokaliści i soliści oraz zaproszeni goście. Po życzeniach dobrej zabawy od Józefa Bogdana Wiśniewskiego Wójta Gminy Kolno rozpoczęła się zabawa. Jako pierwszy zaprezentował się młodzieżowy zespól Il Canto z Janowa, następnie zaśpiewała Julia Wyka, a po niej zespół z Klubu Seniora w Borkowie. W folkowy klimat wprowadził zgromadzonych zespół Koło Gospodyń Wiejskich z Nowej Rudy prezentując nie tylko kurpiowskie pieśni, ale też gadki autorstwa Leszka Czyża.  Swoje umiejętności zaprezentował też Zespół Borkowiacy oraz Zespół Ludowy Czerwieniacy. W zupełnie innym klimacie śpiewał „Luzak” z Kolna, a po nim na żywo zagrał zespół Leczsami. Gwiazdą wieczoru była Lili.

Nie tylko muzycy mieli swoje występy, wspaniale zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Kolno, a konkretnie z Czernic, Wykowa, Rupina i Bialik. Stoiska pełne pysznych potraw, przygotowanych przez kobiety z tych społeczności, przyciągały wszystkich, którzy chcieli skosztować lokalnych smakołyków. Kulinarna oferta obejmowała nie tylko tradycyjne dania, ale też pyszne wypieki. W organizację imprezy aktywnie włączyło się też KGW Lawenda z Lachowa.

Uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać też z ciekawej oferty w poszczególnych namiotach przygotowanej przez: Nadleśnictwo Nowogród, Hufiec ZHP Kolno im. Jana Bytnara "Rudego", 13 Batalion Lekkiej Piechoty w Łomży czy placówkę terenową KRUS w Kolnie. Dużo radości przyniosło dzieciom korzystanie z placu zabaw i słlowni w Otwartej Strefie Aktywności oraz z darmowej zjeżdżalni CGKG. Było też stoisko ze słodkościami i atrakcjami przygotowane w ramach akcji charytatywnej na rzecz Michaliny Malinowskiej.

Podczas wieczoru nie mogło zabraknąć tradycyjnych obrzędów i rytuałów, które towarzyszą Nocy Świętojańskiej. Do konkursu na najpiękniejszy wianek zgłoszono  8 wspaniałych wianków. Wszyscy wykonawcy otrzymali nagrody, a zdaniem członków komisji oceniającej najpiękniejszy wianek w tym roku wykonało KGW Bialiki. Po podsumowaniu konkursu i wręczeniu nagród przyszedł czas na widowisko obrzędowe przygotowane w Centrum Kultury Gminy Kolno w świetlicy w Lachowie, po którym wszystkie wianki zostały wrzucone do Pisy.

O bezpieczeństwo uczestników Nocy Świętojańskiej zadbali Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy i OSP z Wykowa.

Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury Gminy Kolno.